Choroby pasożytnicze u kotów

Zarówno kot wychodzący, jak i domowy może zostać zaatakowany przez różnego rodzaju pasożyty, dla tego należy systematycznie odrobaczać swoje pupile.

Pasożyty:

  • zewnętrzne najczęściej spotykane są: kleszcze, pchły, wszy, świerzbowiec

pełnią rolę wektorów (przenoszą niebezpieczne wirusy i bakterie, a także inne pasożyty)

  • wewnętrzne dzielimy na: tasiemce, glisty, pierwotniaki

Ø zagrażają zdrowiu zwierząt

Ø mogą zarażać ludzi.

Tasiemce (płazińce) do organizmu kota dostają się poprzez kontakt z zakażonym owadem, gryzoniem lub zwierzęciem gospodarskim. Koty nie mogą zarazić się tasiemcami od innych kotów!  Objawy: biegunka, pogorszenie się kondycji sierści oraz w skrajnych wypadkach wypadnięcie trzeciej powieki

Glisty-  do zarażenia może dojść poprzez kontakt kotów z innymi kotami, również wewnątrzmacicznie, czyli z matki na kocięta (płód) lub poprzez karmienie. Główne objawy to: wzdęty brzuch, wymioty, biegunka, zmatowienie sierści

Pierwotniaki (wiciowce) do zarażenia dochodzi drogą pokarmową np. wypijając wodę z zanieczyszczonej cystami giardii kałuży. Zwierzę cierpi na bardzo sile biegunki, czasami z domieszką krwi oraz błony śluzowej pochodzącej z jelit.

U zdrowych, silnych kotów, nie zawsze będą występować objawy zarobaczenia. Dla tego polecamy regularnie odrobaczać swojego zwierzaka.

Kleszcz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowane: Klaudia Sela