Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Tymi słowami zaczyna się polska ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

Aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt, nad którą prace rozpoczęto w 1994, weszła ona w życie kilka miesięcy po uchwaleniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, 24 października 1997. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w dniu 25 października obchodzimy Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Wiele badań socjologicznych i psychologicznych pokazuje, że coraz częściej myślimy o swoich zwierzętach jako o członkach rodziny. Skoro zaś traktujemy je jako istoty nam bliskie, z którymi łączy nas więź i które wypełniają nasze potrzeby relacyjne, coraz bardziej interesujemy się możliwościami ochrony swoich „futrzastych dzieci”, traktujemy je bowiem przez pryzmat ludzkiej troski. Ma to swoje dobre strony, gdy chociażby się spojrzy na media społecznościowe, w których bardzo często rozpowszechnia się informacje na temat niewłaściwego traktowania zwierząt i potrzeby interwencji.

Przypominamy, że cały Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.

Warto w tym czasie rozważyć Wolontariat na rzecz bezdomnych zwierząt w fundacjach lub pobliskich schroniskach albo zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych dla zwierząt darów.

Masz ciekawy pomysł jak zorganizować pomoc ? - Skontaktuj się z nami Pomorska Fundacja Bracia Mniejsi