Kastracja

Kastracja, ubezpłodnienie bezpieczny i wykonywany rutynowo zabieg chirurgiczny, w wyniku którego organizm nie ma możliwości zapładniania albo zajścia w ciążę. Z medycznego punktu widzenia jest to nieodwracalne pozbawienie zdolności rozrodczych.

Kastracja u kota. Zalety, wiek, opieka po zabiegu.

Wciąż wzrasta liczba bezdomnych zwierząt, schroniska są przepełnione- są to jedne z wielu powodów, dla których opiekun powinien poddać zabiegowi kastracji swojego kota.

Kastracja ma również pozytywny wpływ na komfort życia zwierzaka, jak i opiekuna. Dzięki zabiegowi koty ograniczają wędrówki, w celu pokrycia samiczki, a co za tym idzie- ogranicza się również głośne miauczenie pod oknami mieszkańców domów i bloków. Zabieg kastracji wpływa korzystnie na charakter kotów- przestają znaczyć teren, są mniej agresywne, nie wszczynają bójek, co zapobiega szerzeniu się różnych chorób. Koty bardziej przywiązują się do terenu, w którym bytują, tym samym są mniej narażone na wypadki komunikacyjne i inne niebezpieczeństwa. Kolejną zaletą jest czynnik zdrowotny, koty wykastrowane żyją dwa razy dłużej. Nie występują nowotwory złośliwe związane z układem rozrodczym.

W jakim wieku kastrować kota?

Lekarze zalecają, by kastracji dokonać możliwie jak najwcześniej, czyli w wieku 6-8 miesięcy. Najczęściej u kotów wychodzących, zabieg przeprowadzany jest jednak wcześniej (w wieku około 8 – 14 tygodni).

Opieka po zabiegu

  • Podczas zabiegu obniża się temperatura ciała, dlatego po zabiegu trzeba mu zapewnić ciepłe pomieszczenie, ułożyć blisko kaloryfera lub otulić kocem.
  • Po zabiegu, w wyniku narkozy, występują problemy z koordynacją i ospałość, objawy przechodzą po kilku godzinach.
  • Dopóki kot nie do końca się wybudzi, nie powinno się go karmić. Może to spowodować problemy z przełykaniem, a nawet zadławienie.
  • U kotów po kastracji zwiększa się zapotrzebowanie na kalorie, gwałtownie rośnie apetyt, dla tego jako właściciele nie możemy ulegać prośbą zwierzęcia o jedzenie. Zwiększy to ryzyko wystąpienia nadwagi, a z czasem otyłości.

Przygotowane: Klaudia Sela