Miska dla kota – kilka ważnych wskazówek.

Jeśli myślisz, że kotu jest wszystko jedno, gdzie i z czego je, to jesteś w błędzie.

Jeśli planujesz powiększyć swoją rodzinę o kota, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy.

Na rynku jest bardzo duży wybór misek i miseczek dla naszych pupili, czy każda jest odpowiednia?

 

- Miseczki z plastiku, są najbardziej popularne, niestety nie jest to najlepszy wybór dla naszego kociego przyjaciela. Plastik zachowuje zapach, łatwo się rysuje a w zadrapaniach rozwijają się bakterie. Kolejną wadą jest ich lekkość, miski jeżdżą po całej kuchni, co denerwuje nie tylko koty, ale także pozostałych domowników.

- Miseczki ze stali nierdzewnej, ceramik lub szkła to właściwy wybór. Stal jest praktycznie niezniszczalna i łatwa do mycia. Jeśli chodzi o miseczki ceramiczne, na rynku jest ogromny wybór wzorów o kolorów. Miseczki muszą być gładkie, bez zadrapań i rys, aby nie uszkodzić kociego języczka. Miseczki szklane są delikatniejsze i należy uważać, żeby nie doszło do uszczerbku podczas mycia.

- Dodatkowym udogodnieniem są gumowe podkładki pod miseczki, które uniemożliwiają przesuwanie podczas jedzenia.

- Rozmiar ma znaczenie.  Wielkość miseczki jest ważna. Kot ma bardzo wrażliwe na bodźce wibrysy, które przeszkadzają mu, gdy musi wciskać pyszczek w wąskie małe naczynia. Koty z szerokim pyskiem takie jak persy, również wolą duże płaskie miseczki.

- Podwójne miseczki, takich nie brakuje na naszym rynku. Czy to dobry pomysł? Zdecydowanie Nie!

Koty instynktownie korzystają z wodopojów oddalonych od swoich posiłków. Kot nie będzie pił wody, która wymieszała się z resztkami karmy, dlatego takie rozwiązanie nie jest odpowiednie dla naszego kociego przyjaciela.

Nawodnienie kota jest bardzo ważne, dlatego trzeba zadbać, aby woda była zawsze czysta i oddalona w odpowiedniej odległości od miseczek z jedzeniem.

- Jeśli w domu mieszka więcej kotów należy pamiętać, aby każdy z domowników miał swoją miseczkę. Wspólny posiłek z jednej miski często doprowadza do niepotrzebnych konfliktów między kotami. Zachowanie odpowiedniej odległości przyczynia się do zwiększenia strefy komfortu podczas jedzenia.

 

-Koty to bardzo czyste zwierzęta, pamiętaj zatem aby ich miseczki były myte po każdym posiłku.

NIGDY nie stawiaj miseczek z wodą i jedzeniem w pobliżu kuwety. Koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą!

Ty także nie jadasz posiłków w toalecie.

 

- Zadbaj o komfort kota podczas jedzenia. Jeśli posiadasz psa lub dzieci, dopilnuj aby nikt nie przeszkadzał mu podczas posiłku.