Czego NIE powinien jeść kot.

Bardzo często ludzie karmią swoje koty lub koty wolno żyjące produktami, które źle wpływają na zdrowie zwierząt i są dla nich bardzo szkodliwe. Przedstawiamy wam składniki odżywcze, których nasi pupile nie powinni jeść.

MLEKO
Najbardziej stereotypowy produkt podawany kotom, wiele osób daje swoim kotom do picia mleko, nie kiedy tylko i wyłącznie mleko, nie wiedząc, że jest ono dla nich szkodliwe. Mleko zawiera laktozę, której większość kotów nie trawi, przez co dochodzi do bólów brzucha, wzdęcia, biegunki, gazy i wymioty. Niektóre koty trawią laktozę zawartą w mleku, lecz niestety również przyczynia się to do wyniszczania organizmu kotów, długie podawanie kotu mleka przyczynia się między innymi do grzybicy pokarmowej, cukrzycy, otyłości, a nawet do niewydolności nerek. Poza tym krowie mleko jest uczulające dla kotów.

mleko

CZEKOLADA
Jest tak samo trująca kotów, jak i dla psów, nasionach kakaowca występuje teobromina, która jest silnie trująca. Małe ilości mogą doprowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego, serca i mózgu, a większe ilości mogą być nawet śmiertelne. W PRZYPADKU ZJEDZENIA PRZEZ ZWIERZĘ CZEKOLADY JAK NAJSZYBCIEJ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z WETERYNARZEM.

czekolada

RODZYNKI
W rodzynkach, winogronach i porzeczkach jest substancja toksyczna, która dotąd jest nieznana. Wiadomo jednak, że owoce winogron i produkty z nich zrobione powodują niewydolność zarówno kocich, jak i psich nerek, oraz biegunkę, która prowadzić może do odwodnienia.

rodzynki

KAWA I HERBATA
Dla ludzi zawarta w tych napojach kofeina jest jak dobry kopniak z samego rana, niestety dla kotów może być ona nawet śmiertelna. Zatrucie objawia się przez przyspieszony oddech, kołatanie serca i drżenie ciała.

kawa i herbata

AWOKADO
Owoc, jak i pestka owocu zawierają persin, substancja ta dla nas ludzi jest nieszkodliwa, lecz dla kota jest niebezpieczna, może doprowadzić do biegunki i wymiotów, a w następnej kolejności do odwodnienia.

avokado

SZCZYPIOREK, CEBULA I CZOSNEK
Zaburzają one działanie erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi, prowadzi do ich rozpadu i przyczynia się do kociej anemii.

cebula szczypiorek i czosnek

SZPINAK
Szpinak zawiera szczawiany, które łączą się w kocim organizmie z wapniem, powodując odkładanie się w nerkach i pęcherzu dużych ilości nierozpuszczalnych w wodzie oksalitów, czyli kryształów szczawianu wapnia, co prowadzi do kamicy szczawianowo-wapniowej. Kamica natomiast powoduje zapalenie pęcherza moczowego i nerek, co jest dla kota bolesne i zagrażające życiu.

szpinak

ZIEMNIAKI
Koty nie trawią zawartej w ziemniakach skrobi, która będzie zalegała w jelitach i doprowadzała do niestrawności. To samo tyczy się frytek i chipsów zrobionych z ziemniaków.

ziemniaki

KOŚCI I OŚCI Z RYB
Gotowane kości stają się łamliwe i mogą przebić kotu żołądek, tak samo, jak ostre ości ryb.

ryby

„RESZTKI Z OBIADU”, czyli codzienności kotów na wsi
Przyprawy, których używamy do przygotowania potraw są dla kota szkodliwe. Wędliny i wędzone ryby, zawierają ogromne ilości soli, których nadmiar jest szczególnie niebezpieczny dla kota. Powoduje zaburzenia przemiany materii, choroby serca i nadciśnienie. Może wpływać na postęp choroby nerek.

resztki z obiadu

PESTKI OWOCÓW
Pestki owoców, np. wiśni, jabłek itp. zawierają niebezpieczną substancję, z której powstaje cyjanowodór co prowadzi do zaburzeń oddychania komórkowego. Dodatkowym ryzykiem jest możliwość wystąpienia niedrożności jelit, co może nastąpić w przypadku połknięcia pestki w całości. Natomiast pęknięcie czy rozgryzienie pestki może wywołać objawy zatrucia, objawy to wymioty, ślinotok, przyspieszona akcja serca, zauważalny niepokój zwierzęcia, a nawet utrata przytomności i śmierć.

pestki

KSYTIOL
Substancja, która zawarta jest między innymi w gumie do żucia, słodzikach, pasty do zębów, w cukierkach, spożycie go przez kota może doprowadzić do uszkodzenia i niewydolności wątroby. Objawów zatrucia to zaburzenia koordynacji, wymioty, spadek poziomu cukru we krwi, ospałość, drgawki, a nawet śpiączka.

ksyzol

ETANOL
Występuje głównie w napojach alkoholowych, słodyczach, lekarstwach, płynach do płukania jamy ustnej itd. Objawy to apatia, uspokojenie, hipotermia i kwasica metaboliczna, w najgorszych przypadkach kot może zapaść w śpiączkę i mieć poważne zaburzenia oddychania.

etanol

 

Przygotowane: Anna Gólska