Jak pies z kotem- czyli jak ?

Pies i kot w domu to coraz częściej spotykane zjawisko, nasuwa się pytanie jak oswoić kota z psem. Wiele psów i kotów mieszka pod jednym dachem w przyjaźni. Psy, które są łagodne, przyjazne, nie są drapieżne i nie mają natury „myśliwego”, mogą bez problemu zaprzyjaźnić się z kotami.

Czasami, jeśli pies spotyka się z nowym kotem, może go kompletnie ignorować, albo wykazywać pewne zainteresowanie kotem ale zazwyczaj po jakimś czasie znudzi się nim.

Są również takie psy, które bez końca będą gonić koty, ale nigdy nie zrobią im krzywdy. Mimo wszystko, takie psy nie powinny być trzymane w domach razem z kotami! Nie możemy fundować naszym kocim pupilom wiecznego stresu.

Natomiast nie zaleca się, aby niektóre rasy, czyli psy gończe, były trzymane w towarzystwie kotów, chociaż zawsze istnieją wyjątki.

Zwierzęta też mają swoje prawa, dlatego my jako właściciele, którzy chcą wprowadzić do domu, w którym jest już jedno z tych zwierząt, powinniśmy zrobić wszystko, żeby nasi pupile żyły zgodnie pod jednym dachem. 

Przede wszystkim uzbroić się w trochę cierpliwości i czas.

Jak oswoić kota z psem? Porady praktyczne

Oto kilka wskazówek, które ułatwią naszemu kotu czy psu zaakceptowanie nowego lokatora:
 

  1. Zanim na stałe wprowadzimy psa i kota do tego samego pomieszczenia, można przyzwyczajać zwierzęta do ich wzajemnych zapachów, np. zamieniając ich kocyki.
  2. Można wprowadzić socjalizację z izolacją do czasu pełnej akceptacji obu zwierząt.
  3. Jeśli wprowadzamy nowego psa czy szczeniaka do domu, gdzie jest już kot, musimy wcześniej przeprowadzić pewne zmiany w otoczeniu kota, po to, aby kot nie obwiniał  psa za to, że  spowodował zmiany w jego przyzwyczajeniach,  np. miseczki kota powinny zostać wcześniej przeniesione wysoko w takie miejsca, gdzie pies ich nie dosięgnie.
  4. Kocie odchody przyciągają zainteresowanie psa, więc kuwetę należy umieścić w miejscu poza jego zasięgiem.
  5. Miseczki psa i kota powinny zawsze znajdować się w miejscach oddalonych od siebie.
  6. Dobrze jest przyciąć kotu pazurki, aby nie zrobił psu krzywdy.
  7. Łatwiej jest wprowadzić młodego kotka do domu, w którym jest pies niż psa czy szczeniaka do domu, w którym jest już kot, zwłaszcza taki, który nie miał okazji butować z psem.
  8. Nie należy zostawiać zwierząt bez opieki w tym samym pomieszczeniu, jeśli nie mamy pewności, że nie zrobią sobie krzywdy.

Pamiętajmy, że to czy pies i kot będą żyły w zgodzie w dużym stopniu zależy od nas, ich właścicieli.

Prawidłowa socjalizacja czasami trwa kilka dni, ale czasami kilka tygodni.

Lisa

Kochani na zdjęciu Lisa, nasza dzielna psia terapeutka, która doskonale wie co znaczy socjalizacja z kotem.

Jako dorosła, dość szczekliwa sunia przyjęła pod swój dach kociego przyjaciela. Trochę trwała zabawa, obszczekiwanie i zachęcanie do wspólnych szaleństw.

Dziś oba zwierzaki nie wyobrażają sobie życia bez siebie.

Lisa codziennie pomaga fundacyjnym opiekunom w ich obowiązkach. Wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród kotów, które z zaciekawieniem podchodzą do ogrodzenia i nawiązują z nią bardzo ciekawą relację.

Trochę to wygląda jak zwierzanie się jej ze swoich kocich problemów.

Po całym dniu ciężkiej socjalizacyjnej pracy Lisa zasypia błogo w ramionach swoich opiekunów.

Lisa

Jak widać na przykładzie Lisy i jej przyjaciela Miziaka – „jak Pies z Kotem” nabiera pięknego znaczenia.