sign

Instynkt łowiecki

Kot jest drapieżnikiem,  w warunkach naturalnych  poluje kilkadziesiąt razy dziennie. Co zrobić, by w warunkach domowych zaspokoić jego łowieckie potrzeby i dać mu odpowiednią dawkę ruchu?

W pierwszych 12 tygodniach życia zwierzęcia, wraz z procesem dorastania  i przechodzenia tzw. pierwotnej socjalizacji następuje również rozwój  zachowań łowieckich. To właśnie w tym okresie, matka wraz z rodzeństwem, uczy  kociaki  jak skutecznie polować. Związane jest to, z cyklem rozrodczym kotów, który zakłada bowiem, że już sześć tygodni po porodzie kotka może wejść w okres nowej rui i po raz kolejny zajść w ciążę (ciąża trwa ok.60 dni). W ciągu ostatnich dwóch tygodni ciąży kotka może stopniowo zmniejszać swoją aktywność, przygotowując się do porodu. W związku z tym nie będzie już poświęcać swojego czasu i uwagi na dzieci z poprzedniego miotu.

Dla tego dwunastotygodniowy kot, musi być samodzielny i sam sobie coś upolować. Musi być szybki, zwinny, czujny, sprawny i musi potrafić łapać i uśmiercać swoje potencjalne ofiary. Trafiając do warunków domowych, kot zmniejsza swoją aktywność. Nie musi się martwić o posiłek, który bez wysiłku pojawia się w misce i cały czas jest dostępny. Potrzeba ruchu, jak i instynkt łowiecki pozostaje więc niezaspokojony. Niektórym kotom to odpowiada i bez wyrzutów sumienia wylegują się na kanapie. Znajdą się jednak koty z większą potrzebą aktywności, które mogą zacząć sprawiać problemy i przejawiać agresję np. podgryzanie, niszczenie i  zrzucanie przedmiotów, mogą również uporczywie wokalizować i nieoczekiwanie wskakiwać na człowieka.

By te i inne problemy nie zaczęły występować należy zadbać o różnorodność środowiskową, połączoną z odpowiednim rodzajem stymulacji np. poprzez zabawę.
Bardzo niewiele kotów w domowych warunkach bawi się samodzielnie, ganiając za zabawką.  Koci instynkt  łowiecki, ściśle powiązany jest z zabawą jednak bodziec musi być ruchomy. Dla tego nieruchoma zabawka na środku pokoju nie wzbudzi takiego zainteresowania co mucha, która akurat przez ten pokój przeleciała.

Zasady zabawy z kotem:

– Bawi się kot, a nie opiekun – więc jak kot chce ganiać za piłeczką, nie próbujmy na siłę bawić się z nim tzw. wędką

– Zabawka musi „chcieć przeżyć”

– Zabawa powinna być intensywna, ale krótka- z powodzeniem kwadrans wystarczy

 – Trzeba pilnować odpowiedniej pory dnia- latem ok.4, zimą ok.6-7 nad ranem oraz wieczorem między 21 a 23, wtedy kot wykazuje największą aktywność. W południe kot może być niezainteresowany zabawą, iż przypada pora drzemki i regeneracji.  W warunkach idealnych, krótka zabawa powinna poprzedzać każdy koci posiłek- tak jak to się dzieje w naturze.

Kot musi poczuć się zwycięzcą – kończąc zabawę nie odbierajmy kotu zabawki, pozwólmy mu ją zabrać

Po każdym polowaniu powinna być nagroda – np. kawałeczek mięsa

Źródło: Animal Expert 2/2017

Przygotowane: Klaudia Sela

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja do pogłębienia wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie.   Dokarmianie ptaków podczas zimy może uratować im w wielu przypadk ...
Kot jest żywym stworzeniem, na dodatek o bardzo niezależnym charakterze. Przed przyjęciem kota dokładnie rozważ związane z tym następstwa i ODPOWIEDZIALNOŚĆ za nowego członka rodziny na wiele lat (nawet 13-18 lat!). Jesteś na to gotowy? ...
Nastała zima... Najwyższy czas pomyśleć więc o dokarmianiu ptaków. Dziś przedstawiamy Wam jak w łatwy i szybki sposób można wykonać karmnik dla ptaków z zwyklych butelek. ...
sign