sign

Instynkt łowiecki

Kot jest drapieżnikiem,  w warunkach naturalnych  poluje kilkadziesiąt razy dziennie. Co zrobić, by w warunkach domowych zaspokoić jego łowieckie potrzeby i dać mu odpowiednią dawkę ruchu?

W pierwszych 12 tygodniach życia zwierzęcia, wraz z procesem dorastania  i przechodzenia tzw. pierwotnej socjalizacji następuje również rozwój  zachowań łowieckich. To właśnie w tym okresie, matka wraz z rodzeństwem, uczy  kociaki  jak skutecznie polować. Związane jest to, z cyklem rozrodczym kotów, który zakłada bowiem, że już sześć tygodni po porodzie kotka może wejść w okres nowej rui i po raz kolejny zajść w ciążę (ciąża trwa ok.60 dni). W ciągu ostatnich dwóch tygodni ciąży kotka może stopniowo zmniejszać swoją aktywność, przygotowując się do porodu. W związku z tym nie będzie już poświęcać swojego czasu i uwagi na dzieci z poprzedniego miotu.

Dla tego dwunastotygodniowy kot, musi być samodzielny i sam sobie coś upolować. Musi być szybki, zwinny, czujny, sprawny i musi potrafić łapać i uśmiercać swoje potencjalne ofiary. Trafiając do warunków domowych, kot zmniejsza swoją aktywność. Nie musi się martwić o posiłek, który bez wysiłku pojawia się w misce i cały czas jest dostępny. Potrzeba ruchu, jak i instynkt łowiecki pozostaje więc niezaspokojony. Niektórym kotom to odpowiada i bez wyrzutów sumienia wylegują się na kanapie. Znajdą się jednak koty z większą potrzebą aktywności, które mogą zacząć sprawiać problemy i przejawiać agresję np. podgryzanie, niszczenie i  zrzucanie przedmiotów, mogą również uporczywie wokalizować i nieoczekiwanie wskakiwać na człowieka.

By te i inne problemy nie zaczęły występować należy zadbać o różnorodność środowiskową, połączoną z odpowiednim rodzajem stymulacji np. poprzez zabawę.
Bardzo niewiele kotów w domowych warunkach bawi się samodzielnie, ganiając za zabawką.  Koci instynkt  łowiecki, ściśle powiązany jest z zabawą jednak bodziec musi być ruchomy. Dla tego nieruchoma zabawka na środku pokoju nie wzbudzi takiego zainteresowania co mucha, która akurat przez ten pokój przeleciała.

Zasady zabawy z kotem:

– Bawi się kot, a nie opiekun – więc jak kot chce ganiać za piłeczką, nie próbujmy na siłę bawić się z nim tzw. wędką

– Zabawka musi „chcieć przeżyć”

– Zabawa powinna być intensywna, ale krótka- z powodzeniem kwadrans wystarczy

 – Trzeba pilnować odpowiedniej pory dnia- latem ok.4, zimą ok.6-7 nad ranem oraz wieczorem między 21 a 23, wtedy kot wykazuje największą aktywność. W południe kot może być niezainteresowany zabawą, iż przypada pora drzemki i regeneracji.  W warunkach idealnych, krótka zabawa powinna poprzedzać każdy koci posiłek- tak jak to się dzieje w naturze.

Kot musi poczuć się zwycięzcą – kończąc zabawę nie odbierajmy kotu zabawki, pozwólmy mu ją zabrać

Po każdym polowaniu powinna być nagroda – np. kawałeczek mięsa

Źródło: Animal Expert 2/2017

Przygotowane: Klaudia Sela

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Okres chłodów to trudny moment dla wolnobytujących kotów. Jeżeli nie masz innej możliwości, spróbuj wykonać schronienie dla kota we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak to zrobić.   Jeżeli nie masz dostępu do innych materiałów, można ...
Opiekun kotów wolnobytujących zobowiązany jest do ciągłej dbałości o stan zdrowia zwierząt przebywających pod jego opieką. Na co zwracać uwagę i jak działać? Podpowiadamy w poniższym tekście.   Jeśli odławiasz kota do kastracji/s ...
Nowy domownik i strach co teraz ? Nie każdy kot, wchodząc do nowego domu/rodziny jest od razu otwarty i pcha się na kolana. Często przy pierwszych dniach w nowym domu towarzyszy mu strach, jest wycofany, podniesie łapkę, syknie. Pierwsze d ...
sign