sign

Kot domowy – niewychodzący czy wychodzący?

Jak już wcześniej pisałam, w ustawie o ochronie zwierząt możemy wyróżnić trzy grupy zwierząt – domowe, bezdomne i dzikie.  Bez względu na daną grupę, każde zwierzę trzeba szanować , chronić i zapewnić mu opiekę, jako istoty żyjące zdolne do odczuwania cierpienia, nie są rzeczą.

Dzisiejszy kot domowy (Felis silvestris catus) jest owocem ok. 12 tysięcy lat ewolucji, o czym wiemy dzięki badaniom genetycznym opublikowanym w 2007 r. przez badaczy z Oxfordu (Driscoll i in.). Żyją w coraz to bliższym kontakcie z opiekunem i korzystają ze wszelkich dóbr wynikających z bytowania w środowisku wraz z człowiekiem. Występują również koty dzikie i pół dzikie które, wciąż muszą samodzielnie zdobywać pokarm. Polują na drobne gryzonie czy słabsze chore ptaki.  Jest to jeden z powodów dla których utrzymywane są w środowisku dzikim, uważane za drapieżnika mają w naturalny sposób kontrolować populację gryzoni.

Wśród ludzi występuje podział na zwolenników i przeciwników kotów domowych niewychodzących. Przeciwnicy często krytykują tych wszystkich, którzy wbrew naturze zamykają koty w domach czy mieszkaniach narażając je na stres związany z mocno ograniczonym środowiskiem życia. Zwolennicy mają mocne argumenty by trzymać kota w domu bez możliwości wychodzenia do środowiska naturalnego. Ze względu na niebezpieczeństwo i zagrożenia występujące w środowisku miejskim, koty w domu są zdecydowanie bezpieczniejsze i żyją dłużej.

Czy kot w domu na pewno jest szczęśliwy? Moim zdaniem nie można uogólnić co jest dla kota lepsze i bezpieczniejsze.

By utrzymywać kota niewychodzącego trzeba zapewnić mu możliwość wyrażania  naturalnego behawioru- zabawy łowieckie,( np. chowanie w zakamarkach pokarmu bądź zabawa tzw. Wędką)  oraz eksplorację terenu. Musimy zabezpieczyć balkony i okna, by kot nie uległ wypadkowi chcąc eksplorować i polować na wolnym powietrzu. Nie bójmy się wychodzić z kotem na spacer, rynek zoologiczny już otworzył się na tego typu potrzeby i można bez problemu kupić szelki dla kota i smycz. Daje to możliwość penetracji otoczenia i tym samym daje mu wolność do wyrażania naturalnego instynktu zapewniając przy tym bezpieczeństwo. Koty porozumiewają się ze sobą między innymi za pomocą feromonów, zaznaczając tym samym swoje terytorium. Przebywając w domu ocierają się o meble i inne przedmioty. Częste i nadmierne sprzątanie pomieszczeń przy użyciu silnie pachnących detergentów powoduje u kota stres. Utrzymując kota niewychodzącego zobowiązani jesteśmy zapewnić mu dobrostan, czyli jak najbardziej naturalne, dobre warunki, w których będzie przebywać.
U kota niewychodzącego, który mało się rusza częściej występuje otyłość, cukrzyca, choroby stawów, skóry i choroby nerek. Częściej również odczuwa nudę i frustrację, wykazując problem natury behawioralnej.

Kot wychodzący statystycznie żyje krócej, z wiadomych względów jest narażony na wypadki komunikacyjne, urazy, rany odniesione w wyniku walk kotów, pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne, czy choroby zakaźne. Chcąc zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo konieczne jest regularne odrobaczanie i szczepienie. Kastracja bądź sterylizacja jest wręcz obowiązkowym zabiegiem. Tym sposobem zapobiegamy wzrostowi liczby bezdomnych i niechcianych kotów. Należy pamiętać, że sam zabieg jest bezpieczny i ma korzystny wpływ na życie i zdrowie kota. Kolejną ważną rzeczą jest czipowanie.  Niewielkich rozmiarów chip wszczepiany jest pod skórę kota w gabinecie weterynaryjnym. Następnie jego dane wprowadzamy do bazy danych  (np. Safe Animal, Centralnej Bazy Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie czy Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt). Taka identyfikacja ma na celu zlokalizowanie właściciela kota, gdy ten się zgubił bądź uległ wypadkowi. Niemniej ważną rzeczą jest obroża z adresatką, najlepiej ze specjalnym zapięciem, która w chwili zagrożenia sama się odepnie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszego kota  jest najważniejsze! Z tego powodu za każdym razem, gdy czworonóg opuszcza nasze mieszkanie, oczekujmy jego powrotu, a następnie upewnijmy się, że jest w dobrym stanie. Jeśli kot jest pogryziony, ma widoczne rany bądź zachowuje się inaczej niż zwykle (nie ma apetytu, jest osowiały), jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Źródło: https://royalcanin.pl/

Przygotowane: Klaudia Sela

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Wybór odpowiedniej kuwety pozwoli kotu na komfortowe korzystanie, a opiekunom zaoszczędzi problemów z utrzymaniem czystości zarówno w kuwecie, jak i wokół niej. Wybór kuwety dla kota pozornie wydaje się być bardzo prosty, jest jednak szereg ...
Na rynku występuje umowny podział karm, w żaden sposób nieregulowany prawnie, określenia, jakie widzimy na opakowaniach:  super, hiper,  ultra premium, premium, super premium nie zobowiązują producenta do wytwarzania wysokiej jakości karmy. ...
Walka z pasożytami wewnętrznymi ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowotności zwierząt, jak i ludzi. ...
sign