sign

Wybór kuwety dla kota

Wybór odpowiedniej kuwety pozwoli kotu na komfortowe korzystanie, a opiekunom zaoszczędzi problemów z utrzymaniem czystości zarówno w kuwecie, jak i wokół niej.

Wybór kuwety dla kota pozornie wydaje się być bardzo prosty, jest jednak szereg kwestii, które należy wziąć pod uwagę, zanim nastąpi wybór właściwego model. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kuwet dostosowanych do wielkości kotów i odpowiadających różnym preferencjom.

Na miarę kota

Wybierając kuwetę dla naszego pupila powinniśmy w pierwszej kolejności dobrać jej rozmiar do wieku i wielkości kota. U małych kociąt, w pierwszych miesiącach korzystania z kuwety, z pewnością sprawdzą się te mniejsze, o niższych brzegach, do których kot będzie mógł swobodnie i bez problemu wchodzić. Jednak gdy nasz kot podrośnie, koniecznym będzie wymiana kuwety na większą, bardziej dopasowaną do jego rozmiarów, w ten sposób aby miał on swobodę korzystania z kuwety, nie rozsypywał niepotrzebnie żwirku wokoło kuwety, a także żeby przypadkiem nie zostawił się poza obrębem kuwety.

 

Do wyboru…

Obecnie dostępnych jest na rynku kilka rodzajów kuwet, a więc jest w czym wybierać. Pierwszy podstawowy podział to kuwety otwarte i kryte. Kuweta kryta wyglądem przypomina plastikową budkę. Jej zaletą jest to, że ogranicza rozsypywanie się żwirku poza kuwetę oraz minimalizuje nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo jest bardziej dyskretna od kuwety otwartej, przy ogromnej różnorodności kolorów i wzorów można ją łatwiej wkomponować w wystrój nawet niewielkiego mieszkania. Niestety nie wszystkie koty chcą z takiej kuwety korzystać. Kotu może nie spodobać się przechodzenie przez drzwiczki zakrytej kuwety, a także ograniczona przestrzeń w jej wnętrzu. Wtedy pozostaje do wyboru kuweta odkryta, która również ma swoje zalety. Z całą pewnością jest łatwiejsza w czyszczeniu niż kuweta zakryta. Ponadto kuweta otwarta jest również tańsza.

 

Miejsce ma znaczenie

Kocią kuwetę powinno się umieścić w miejscu ustronnym i spokojnym, tak aby kot zawsze mógł z niej skorzystać bez stresu. Jednocześnie należy wybrać pomieszczenie, do którego kot ma nieustanny dostęp. Kuwety nie należy stawiać w pomieszczeniach przechodnich, ponieważ to może zniechęcić kota do korzystania. Powinno się również unikać stawiania kuwety obok misek z jedzeniem i wodą.

 

Ile kuwet?

Jeżeli w mieszkaniu znajduje się więcej niż jednego kot, często może okazać się, że jedna kuweta to za mało. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie modelu jeden kot – jedna kuweta +1. Czasem jest to jednak trudne do wprowadzenia w życie. Wszystko uzależnione jest od preferencji kotów, bowiem niektóre z nich nie są w stanie podzielić się swoim kawałkiem żwirku, do tego stopnia, że w ogóle zrezygnują z korzystania z kuwety. W takiej sytuacji zastosowanie kilku kuwet staje się nieuniknione.

 

Gadżety do kuwety

Oprócz kuwety trzeba zaopatrzyć się także w niezbędne „gadżety”, które ułatwią utrzymanie czystości w kociej kuwecie.

Łopatki do kuwety – służą do usuwania nieczystości oraz oddzielania zużytego żwirku od czystego. Łopatki są dostępne w różnej wielkości, z oczkami lub bez, płaskie, jaki i głębokie. Wybierając  łopatkę należy kierować się przede wszystkim rodzajem żwirku, jaki wcześniej został wybrany dla pupila. Im drobniejszy żwirek, tym mniejsze oczka na łopatce powinno się wybrać.

Wycieraczka – zapobiega roznoszeniu żwirku po mieszkaniu. Dzięki systemowi wypustek zatrzymuje go na swojej powierzchni, co ułatwia sprzątanie i ogranicza rozprzestrzenianie się żwirku. Jest szczególnie użyteczna, gdy użytkownikiem kuwety jest kot, który energicznie kopie w kuwecie.

Filtry do kuwety – kuwety zabudowane często wyposażone są w specjalne filtry, które pomagają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Wymagają okresowej wymiany.

Neutralizatory do kuwety –  proszek, który wsypuje się do kuwety razem ze żwirkiem. Jego zadaniem jest pochłanianie brzydkich zapachów, czasem także wydzielanie odświeżającego zapachu.

Przygotowane: Beata Wyza

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Legendy o tym, jak trudno podać kotu tabletkę przeszły do historii. Wbrew pozorom opieka nad kotem nie jest aż taka trudna, trzeba tylko znać praktyczne porady, które pomogą w kryzysowych sytuacjach. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić. &nb ...
Nastała zima... Najwyższy czas pomyśleć więc o dokarmianiu ptaków. Dziś przedstawiamy Wam jak w łatwy i szybki sposób można wykonać karmnik dla ptaków z zwyklych butelek. ...
Opiekun kotów wolnobytujących zobowiązany jest do ciągłej dbałości o stan zdrowia zwierząt przebywających pod jego opieką. Na co zwracać uwagę i jak działać? Podpowiadamy w poniższym tekście.   Jeśli odławiasz kota do kastracji/s ...
sign