sign

Opieka nad kotem – porady praktyczne

Legendy o tym, jak trudno podać kotu tabletkę przeszły do historii. Wbrew pozorom opieka nad kotem nie jest aż taka trudna, trzeba tylko znać praktyczne porady, które pomogą w kryzysowych sytuacjach. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

 

Dzielenie tabletki
Czasami dostajemy w zaleceniu od lekarza weterynarii, by podać np. 1/8 tabletki. Co zrobić, by podać precyzyjną dawkę?
– rozkruszamy tabletkę na proszek (najlepiej w małym porcelanowym moździerzu, ale łyżka stołowa też wystarczy)
– strzykawką odmierzamy 8 cm serka waniliowego Danio, jeśli nie mamy, możemy przygotować bardzo gęsty krochmal-kisiel
– dodajemy do rozkruszonej tabletki i ucieramy razem na jednorodną mieszaninę
– do strzykawki nabieramy 1 cm  i podajemy kotu do pyszczka za kieł
– resztę dzielimy na porcje i możemy przez 1-2 dni przechować w lodówce
Zalety takiego podania to większa precyzja w dawce leku, kot ma mniejsze szanse na wyplucie, konsystencja powoduje, że nie wylewa się jak po rozpuszczeniu w wodzie. Serek Danio dość dobrze maskuje gorzki smak tabletek.

 

Jak zmierzyć kotu temperaturę?
Mierzymy w odbycie (należy przytrzymać ogon uniesiony do góry u nasady). Termometr wybieramy najlepiej z miękką końcówką dla niemowląt, końcówkę zwilżamy parafiną, może być też wazelina, ostatecznie oliwka. Delikatnie wsuwamy, obracając nieco i uruchamiamy termometr.
Uwaga! Prawidłowa temperatura u kota ma zakres między 38oC-39oC, u kociąt może być nieco wyższa.

 

Awaryjny lek przeciwgorączkowy Tolfedine (kwas tolfenamowy)
Zdarza się, że kot ma gorączkę, a nie mamy możliwości dotarcia do lekarza weterynarii.Zanim zastosujesz, skonsultuj się choćby telefonicznie z całodobowym gabinetem, czy możesz lek podać i upewnij się co do dawki na kg/mc. Lek dla ludzi zawierający tą samą substancję czynną kwas tolfenamowy to Migea (dostępny bez recepty w aptece).

Należy przeliczyć na kg/mc dawkę, przygotować odpowiednią ilość (patrz powyżej – dzielenie tabletki).

Opisane działanie ma zastosowanie w sytuacji awaryjnej. Nawet po obniżeniu gorączki, należy bezwzględnie zgłosić się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii w celu zbadania, postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia (gorączka to tylko objaw).

 

Jak obniżyć gorączkę bez leków?
Podobnie jak u ludzi, można kota schłodzić. Narządem bardzo silnie ukrwionym jest wątroba. Możemy użyć: mrożonki, woreczka z kostkami lodu, wkładu do lodówek turystycznych, mocno schłodzonych kompresów żelowych.
Pamiętaj! Zawsze zawiń okład w płócienną szmatkę, serwetkę lub ręcznik.
Taki zimny okład przykładamy do brzucha po prawej stronie na około 20 minut, potem przerwa około pół godziny i powtarzamy. Możemy też wykorzystać tą metodę, gdy zauważymy objawy przegrzania (zwłaszcza latem podczas upałów).

 

Kot ma obniżoną temperaturę
Jeśli nie wynika to z wychłodzenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Jeśli temperatura ciała kota wynosi poniżej 37oC, zwierzę należy dogrzać.
Do dogrzania zwierzęcia możemy wykorzystać:
– termofor z gorącą wodą,
– butelki lub słoiki z ciepłą wodą,
– poduszkę lub koc elektryczny.

Pojemnik z gorącą wodą należy zawinąć w ręcznik, serwetkę lub szmatkę, by nie poparzyć zwierzęcia. Najlepiej przyłożyć do brzucha i następnie przykryć kota kocykiem.
Na czas transportu w kontenerku zwierzę należy tak ułożyć, by w razie potrzeby kot mógł przesunąć się na miejsce nie ogrzewane.Uwaga! Spadek temperatury jest często objawem świadczącym o zagrożeniu  życia, zlekceważenie może doprowadzić do śmierci zwierzaka!

Przygotowane: Ewelina Paszkowiak

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Okres chłodów to trudny moment dla wolnobytujących kotów. Jeżeli nie masz innej możliwości, spróbuj wykonać schronienie dla kota we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak to zrobić.   Jeżeli nie masz dostępu do innych materiałów, można ...
Kot jest żywym stworzeniem, na dodatek o bardzo niezależnym charakterze. Przed przyjęciem kota dokładnie rozważ związane z tym następstwa i ODPOWIEDZIALNOŚĆ za nowego członka rodziny na wiele lat (nawet 13-18 lat!). Jesteś na to gotowy? ...
Kot łącznie posiada 18 pazurów, w przednich łapkach po 5 pazurów i po 4 w tylnych łapkach. Pazury rosną przez całe kocie życie. Są twarde, zakrzywione i ostre. Kot ma umiejętność ich chowania – wysuwa je tylko wtedy, kiedy są potrzebne. Koty ...
sign