sign

Opieka nad kotem – porady praktyczne

Legendy o tym, jak trudno podać kotu tabletkę przeszły do historii. Wbrew pozorom opieka nad kotem nie jest aż taka trudna, trzeba tylko znać praktyczne porady, które pomogą w kryzysowych sytuacjach. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

 

Dzielenie tabletki
Czasami dostajemy w zaleceniu od lekarza weterynarii, by podać np. 1/8 tabletki. Co zrobić, by podać precyzyjną dawkę?
– rozkruszamy tabletkę na proszek (najlepiej w małym porcelanowym moździerzu, ale łyżka stołowa też wystarczy)
– strzykawką odmierzamy 8 cm serka waniliowego Danio, jeśli nie mamy, możemy przygotować bardzo gęsty krochmal-kisiel
– dodajemy do rozkruszonej tabletki i ucieramy razem na jednorodną mieszaninę
– do strzykawki nabieramy 1 cm  i podajemy kotu do pyszczka za kieł
– resztę dzielimy na porcje i możemy przez 1-2 dni przechować w lodówce
Zalety takiego podania to większa precyzja w dawce leku, kot ma mniejsze szanse na wyplucie, konsystencja powoduje, że nie wylewa się jak po rozpuszczeniu w wodzie. Serek Danio dość dobrze maskuje gorzki smak tabletek.

 

Jak zmierzyć kotu temperaturę?
Mierzymy w odbycie (należy przytrzymać ogon uniesiony do góry u nasady). Termometr wybieramy najlepiej z miękką końcówką dla niemowląt, końcówkę zwilżamy parafiną, może być też wazelina, ostatecznie oliwka. Delikatnie wsuwamy, obracając nieco i uruchamiamy termometr.
Uwaga! Prawidłowa temperatura u kota ma zakres między 38oC-39oC, u kociąt może być nieco wyższa.

 

Awaryjny lek przeciwgorączkowy Tolfedine (kwas tolfenamowy)
Zdarza się, że kot ma gorączkę, a nie mamy możliwości dotarcia do lekarza weterynarii.Zanim zastosujesz, skonsultuj się choćby telefonicznie z całodobowym gabinetem, czy możesz lek podać i upewnij się co do dawki na kg/mc. Lek dla ludzi zawierający tą samą substancję czynną kwas tolfenamowy to Migea (dostępny bez recepty w aptece).

Należy przeliczyć na kg/mc dawkę, przygotować odpowiednią ilość (patrz powyżej – dzielenie tabletki).

Opisane działanie ma zastosowanie w sytuacji awaryjnej. Nawet po obniżeniu gorączki, należy bezwzględnie zgłosić się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii w celu zbadania, postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia (gorączka to tylko objaw).

 

Jak obniżyć gorączkę bez leków?
Podobnie jak u ludzi, można kota schłodzić. Narządem bardzo silnie ukrwionym jest wątroba. Możemy użyć: mrożonki, woreczka z kostkami lodu, wkładu do lodówek turystycznych, mocno schłodzonych kompresów żelowych.
Pamiętaj! Zawsze zawiń okład w płócienną szmatkę, serwetkę lub ręcznik.
Taki zimny okład przykładamy do brzucha po prawej stronie na około 20 minut, potem przerwa około pół godziny i powtarzamy. Możemy też wykorzystać tą metodę, gdy zauważymy objawy przegrzania (zwłaszcza latem podczas upałów).

 

Kot ma obniżoną temperaturę
Jeśli nie wynika to z wychłodzenia, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Jeśli temperatura ciała kota wynosi poniżej 37oC, zwierzę należy dogrzać.
Do dogrzania zwierzęcia możemy wykorzystać:
– termofor z gorącą wodą,
– butelki lub słoiki z ciepłą wodą,
– poduszkę lub koc elektryczny.

Pojemnik z gorącą wodą należy zawinąć w ręcznik, serwetkę lub szmatkę, by nie poparzyć zwierzęcia. Najlepiej przyłożyć do brzucha i następnie przykryć kota kocykiem.
Na czas transportu w kontenerku zwierzę należy tak ułożyć, by w razie potrzeby kot mógł przesunąć się na miejsce nie ogrzewane.Uwaga! Spadek temperatury jest często objawem świadczącym o zagrożeniu  życia, zlekceważenie może doprowadzić do śmierci zwierzaka!

Przygotowane: Ewelina Paszkowiak

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Koty dożywają 17-tu lat bądź więcej.  Według jednych kot wkracza w starszy wiek z chwilą ukończenia ósmego roku życia. Według innych kocia starość zaczyna się po dziesiątym roku życia. Powiedzenie starość nie radość dotyczy także tych zwierząt. ...
Koty składają się w  ¾ z wody. Jej niedobór może prowadzić do odwodnienia, obniżenia odporności, również zagęszczenia się moczu, a z tym wiążą się problemy. Łatwiej wytrącają się struwity, które mogą prowadzić do chorób dróg moczowych. W war ...
Kastracja, Ubezpłodnienie bezpieczny i wykonywany rutynowo zabieg chirurgiczny, w wyniku którego organizm nie ma możliwości zapładniania albo zajścia w ciążę. Z medycznego punktu widzenia jest to nieodwracalne pozbawienie zdolności rozrodczych. ...
sign